Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek son durum olarak yüzde 75'i tamamlanan Ankapark'ın 2017 Nisan tarihinde açılacağını duyurdu. Kasım 2016 tarihinde bitmesi beklenen tema parkın kışa denk gelen süreçte beklenen ilgiyi görmeyeceği ihtimaline karşılık görkemli bir açılış için Nisan 2017'nin bekleneceğini ifade etti. (15 Nisan 2016)


İrlanda / Dublin'de Phoenix Park adlı içerisinde hayvanat bahçesinin, yürüyüş alanlarının olduğu New York / ABD'deki Central Park'tan daha büyük bir park var.

Phoenix'in Türkçe'si de Anka Kuşu olduğu için Google aramalarınızda Ankapark derseniz Phoenix Park'tan birçok sonuç ile karşılaşabilirsiniz. Karıştırmayınız...

Ankara Yenimahalle AOÇ arazisinde inşa edilmekte olan Ankapark 100.000 metrekare kapalı alan, 1.100.000 metrekare açık alan olmak üzere toplamda 1.200.000 metrekare ile dünyanın en büyük tema parklarından biri olacak.

Açıldığında ilk etapta giriş ücretlerinin 50 TL olması planlanıyor.

Ankapark projesinin 2014 yılının sonunda tamamen bitirilerek hizmete açılması planlanıyordu.

Danıştay 14. Dairesi’nin 2012/10367 esas sayılı dosyasında 10.07.2014 Tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ankapark’ta neler düşünülüyor?

Ankapark’ın girişinde Türkiye tarihinin en görkemli mimari örnekleri bulunacak.

Ankapark’ta küçük – büyük 1217 oyuncak; 14 adet roller coaster yer alacak. Ayrıca Ankapark’ta Universal Studio Sinema Sistemi kurulacak.

Ankapark, 70 metrelik dev dinozorla Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek.

Ankapark içinde 5 km’lik hat üzerinde tema parkın tamamında dolaşacak hem ulaşım hem gezinti amaçlı 320 kişilik, 4 tane katardan oluşan nostaljik kara tren, ayrıca tema park ve hayvanat bahçesi arasında ulaşımı sağlayan 2 km uzunluğunda monoray bulunacak. Lunapark ve dinlenme alanlarını gezmek istemeyip Doğal Yaşam Parkı’na gitmek isteyen ziyaretçiler, Monoray’ı kullanarak direkt olarak parka ulaşabilecek. Monoray, 168 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak.

Alana metro toplu taşıma aracını kullanarak gelecek olan ziyaretçilerin ulaşımını sağlamak için ayrıca tema park ve hayvanat bahçesi içerisinde hem ulaşım hem de gezinti amaçlı 8 km uzunluğunda teleferik ulaşım hattı yer alacak.

Ankapark’ın girişine 278 bin metrekarelik bir alanda yaklaşık 6 bin 500 araçlık otopark yapılacak.

Ankapark’a ulaşım için iki tane teleferik bağlanacak. İvedik Metro İstasyonu’ndan direkt Ankapark’a 3.2 km uzunluğunda bir teleferik gelecek ve o noktadan da otoparka ulaşım için 3.7 km uzunluğunda bir başka teleferik yapılacak. Ziyaretçiler, teleferikle gelirken hayvanat bahçesi içindeki hayvanları da izleyebilecek.

Parkın içerisinde Shuttle Bus hizmti de verilecek. Shuttle Bus, turuna otopark alanından başlayacak. Ankara viyadüğü ile ayrılan iki kısım arasında bağlantıyı sağlayacak. Ziyaretçileri bir uçtan bir uca taşıyacak.

Ayrıca Ankara’nın önemli simgelerinden olan Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi  tarafından yenileniyor. Yakın bir zamanda hizmete sunulacak olan Hayvanat Bahçesi Ankapark projesine ek olarak 930 bin metrekarelik alanda; bünyesinde tüm dünya kıtalarının temsil edildiği çok fazla hayvan türünü barındıran Türkiye'nin en kapsamlı hayvanat bahçesi olacak.

Türkiye'nin en geniş temalı hayvanat bahçesi içerisinde Türkiye'ye hatta Ortadoğu'ya hizmet etmeyi amaçlayan en büyük hayvan hastanesi de hayvanat bahçesi içinde yer alacak ve Türkiye'de yine bir ilk olacak Safari Park’a sahip olacak. Ankapark  Hayvanat Bahçesi içerisinde yer alacak olan Safari Park; Türkiye'de yine bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Ankapark giriş ücretleri

Ankapark'la ilgili bilgiler veren Gökçek, yüzde 70'i tamamlanan projenin gelecek yıl Ağustos ayında açmayı planladıklarını açıkladı. Ankapark'a giriş ücretiyle ilgili de bilgi veren Gökçek, Amerika'da temapark giriş ücretlerinin 79 dolar ile 141 dolar arasında değiştiğini belirtti. Ankapark'a giriş ücretinin ilk etapta 50 TL olacağını açıklayan Gökçek, daha sonra fiyatın yükselebileceğini kaydetti.

Ankapark'ı işletmeciye vermek istediklerini kaydeden Gökçek, "Yurtdışında uluslararası tecrübesi olan bir firmaya vermek istiyoruz. Çünkü eskiyen oyuncakların yenilenmesi, tamir edilmesi gerekiyor. Ancak 10 yıllığına kimse talip olmaz, bu yüzden en az 29 yıllığına vermek gerekiyor. Bunun için uğraşıyoruz. Çünkü biz belediye olarak işletsek burayı, memur zihniyeti olacağı için batar." dedi. En önemli konunun 'para kazanmak' olduğunu açıklayan Gökçek, "Burada en önemli olan şey para kazanmak. Kazanamayan yer kapanıyor. Bizim böyle bir derdimiz yok. Belediye olarak Ankara ve turizm için yapıyoruz. En kötü 3 milyon kişi gelse yürütür kendini." şeklinde konuştu.

Muhalif Görüşler

15.000 dolar para verip twitterda reklam vermiş gökçek'e sormak lazım ''babanın parası mı?''. (Uludağ Sözlük)

Başkan Melih Gökçek’in, “Ya bitecek, ya bitecek” dediği ve 49 yıllığına kiralayabileceklerini söylediği Ankapark’la ilgili Mimarlar Odası, “Girişi 50 TL olacakmış. Bir işçinin 1.5 günlük ücretine denk düşen bir giriş ücreti ile oraya halk değil, parası olan gider.”

Açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Gökçek, savunmasını yazmaya başlasın” diyerek şunları kaydetti:

“Atatürk Orman Çiftliği’nde ‘Kaçaksaray’ gibi yasa dışı şekilde yapılan Ankapark’ın yürütmesi durduruldu. Hukuka göre inşaatların devam etmemesi gerekiyor. Melih Gökçek, meramını ve yanlış anladığı Atatürk’ün vasiyetini, mahkemeye anlatsın. Gündem değiştirmeye çalışmasın, AOÇ ve ‘Kaçaksaray’ değişmez tek gündemimiz.

Ankapark’ın yapıldığı alan tarım arazisidir, zemin bataklıktır. İnat uğruna yasa dışı şekilde açılması durumunda ölümcül kazalar olacağı belli. Paris’teki Disneyland Avrupa’da en fazla turist çeken yer, ancak orası bile zarar ediyor. Melih Gökçek vergilerimizi, batak bir işe bataklığa yatırdı. Bu işin batak olduğunu, işletmesinin iflas edeceğini kabul etti. Ankapark’ı 49 yıllığına kiraya verecekmiş, girişi 50 TL olacakmış. Bir işçinin 1.5 günlük ücretine denk düşen bir giriş ücreti ile oraya halk değil, parası olan gider.”

Melih Gökçek neler diyor?

"Üzülerek ifade ediyorum, İdari Mahkeme’den mevcut olan parkın tarım alanı olarak devam etmesi gerektiği ve burada arpa buğday yetiştirilmesi gerektiği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verildi"

Twitter’dan Ankapark ile ilgili Video paylaşan Başkan Gökçek, “Ankapark ya bitecek ya bitecek” dedi. Ankara 18. İdare Mahkemesi’nin Ankapark’ın yapımını durdurması ile ilgili verdiği karara ilişkin açıklamada bulunan Gökçek, “Mahkemenin her verdiği karara doğru demek mümkün değil. Her işin bir çaresi var. Madem o plan beğenilmedi yeni bir plan yapar, o plana göre devam ederiz. Biz Ankapark’ı bitirmekte kararlıyız” dedi.

800 trilyonluk buraya yatırım yaptık. Bu paraları çöpe atacağız. Burada arpa ve buğday yetiştireceğiz. Yapmış olduğumuz her şeyi de yıkacağız. Buna kargalar güler. Biz Ankapark’ı bitirmekte kararlıyız. İstedikleri kadar Ankara’nın turizmine karşı olsunlar. İstedikleri kadar Ankara’ya düşmanlık yapsınlar.”

"Yani Ankara’nın her iyi işine karşı çıkan oda (Mimarlar Odası). Biz şu anda arkada görmüş olduğunuz bu muhteşem eseri sökeceğiz ve burayı tarım alanı haline getireceğiz. Havuzun bulunduğu yerde arpa ve buğday yetiştireceğiz. İnşallah Yargı hatasından dönecek ve Ankaraparkımızı ümit ediyorum ki bu yıl sonuna kadar yetiştirip, Ankaralının, Türkiye’nin ve tüm dünyanın hizmetine sunacağız"

"Önce itiraz edeceğiz. Olmadı yeni imar kararı geçireceğiz, yani buranın bitmemesi diye bir şey söz konusu olamaz. Yani mimarlar odası istedi veya bir iki tane bu tarzda bilirkişinin görüşü var diye, bu kadar yatırımın ortadan kaldırılmasını düşünmek mümkün değil"

"Ama maalesef üzülerek ifade ediyorum böyle bir mahkeme kararı var. Ama bu mahkeme kararının olması, bu işin durdurulacağı anlamına kesinle gelmez. İnanıyorum ki Sayın Başbakanımız, hükümetimiz, parlamentomuz yeni bir yasa düzenlemesiyle rahatlıkla bu işi aşacak ve kararları da alacak güçtedir"

Mahkeme kararının sonunda, "Telafisi mümkün olmayan zararların doğmaması için durduruldu" ifadelerinin yer aldığını, ancak bölgede çalışan onlarca müteahhit, yaklaşık 2 bin işçinin çalıştığını anlatan Başkan Gökçek, "Telafisi mümkün olmayan şey buranın durdurulması" dedi.

Danıştay ne diyor?

30 Mart yerel seçimlerinde Melih Gökçek'in 'En büyük projem' dediği Ankapark'a, Danıştay'dan durdurma kararı geldi.

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına devredilen hayvanat bahçesinin yerine yapılmasına başlanılan ANKAPARK’a Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çeşitli odaların “Atatürk’ün mirası talan ediliyor” gerekçesiyle açtığı davada Danıştay 14. Dairesi’nin 2012/10367 esas sayılı dosyasında 10.07.2014 Tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay 14. Dairesi kararında AOÇ Müdürlüğü tarafından devredilen hayvanat bahçesinin 29 hektarlık bir alanı kapsadığını, ancak proje için 217 hektarlık bir alanın yenileme alanı ilan edildiği ve bu alanın mutlak tarım arazisi olduğunu belirtti.

Danıştay 14. Daire, verdiği kararda ANKAPARK’ta yapılması planlanan dev oyuncakların tarım toprağı olan arazide zeminin yumuşak olması nedeniyle teh oluşturduğuna dikkat çekti. Kararda, Atatürk’ün çiftlik olarak kullanılması amacıyla miras bıraktığı arazinin 2023 Ankara Vizyon planında “Ankara’nın ciğerleri” olarak planlandığı, ancak alanın amacına aykırı olarak yapılanmaya açıldığı gerekçeleriyle hayvanat bahçesinin ANKAPARK’a dönüştürülmesinde kamu yararı olmadığı belirtildi. Bu gerekçelerle Danıştay 14. Daire, hayvanat bahçesini yenileme alanı olarak ilan eden Bakanlar Kurulu Kararının yürütmesini durdurdu.

Kararda özetle bilirkişi raporunda yer alan şu gerekçelere yer verildi:

“Dava konusu alanın ‘Mutlak Tarım Alanı’ özelliğine sahip olduğu, bu özelliklere sahip tarım alanlarının natiflerinin bulunması durumunda tarım içerisinde tutulmasının 5403 sayılı yasanın 13. Maddesinde açıkça belirtildiği, dava konusu alan üzerinde uygulaması gerçekleştirilen kullanımların, kentin başka alanlarında gerçekleştirilmesine yönelik Tarım, Orman ve Gıda Bakanlığı’nın bilgisi ya da işbirliği ile natiflerin araştırılmadığı, bu araştırmaların yapıldığına ilişkin varsa nesnel ve bilimsel ölçütlerin açıkça ifade edilmediği, alanın tarım dışı kullanımına yönelik kamu yararı kararı ve İl Toprak Koruma kurulunun uygun görüşünün bulunmadığı…”

“Üst ölçekli plan olan 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı kapsamında; dava konusu alanın Ankara metropoliten kentinin mekânsal gelişmesi ve büyümesi içinde, kenti çevreleyen yeşil kuşakların kent içindeki devamlılığını sağlayan açık ve yeşil alan olarak öngörüldüğü, AOÇ’nin bağlamsal tarihsel özelliklerinden gelen ‘tarım alanı’ niteliğinin korunması ve rekreasyon niteliklerinin bütünleştirilmesinin hedeflendiği, AOÇ arazisi içinde yapılacak olan Koruma Amaçlı İmar Planı’nda “aktif, pasif yeşil alanlar ve tahrip edilen alanların geri dönüşümünün sağlanması ve AOÇ’nin korunmasının öngörüldüğü, bir başka ifade ile bir yenileme söz konusu olacaksa alanın tarımsal nitelikten kentsel kullanıma dönüşmüş parçalarının yeniden tarıma ve doğal niteliğe kavuşması yönünde bir stratejinin izlenmesi gerektiğinin altının çizildiği, metropol kentin gelişme ve büyümesini yönlendiren üst ölçekli plan vizyon ve stratejisinin bir parçası olarak öngörülen yenileme/dönüşüm alanlarında biri olarak AOÇ alanının zikredilmediği, buna karşın dava konusu münferit ve noktasal ölçekte bir girişim olarak Yenileme Alanı olarak ilan edilmesi, 1/10.000 ölçekli AOÇ, Hayvanat Bahçesi Yenileme Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı değişikliği kapsamında; planda öngörülen arazi kullanım kararı olan Hayvanat Bahçesi, Hayvanat Bahçesi Gelişme Alanı ve ASKİ Arıtma Tesisi Alanı kullanımlarının, yukarıda belirtilen üst ölçek plan karar ve stratejileri ile örtüşmediği, üst ölçek plan kararlarında “Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz” hükmüne karşın, dava konusu alanda ücretli giriş yapılarak kullanılabilecek ticari alanların öngörüldüğü, AOÇ Yenileme Alanı ve Yenileme Genişleme Alanı olarak öngörülen alanın eskimesi ve kötüleşmesi nedeniyle yenilenmesi amacıyla ilişkilendirilebilecek ve kullanım değerini öne çıkaran arazi kullanım biçimleri değil, alanın kentleştirilmesine yönelik ve alanın değişim değerine odaklanan arazi kullanım kararları geliştirdiği, alanın ticari faaliyetlerle dolu bir kentsel aktivite alanı olarak düzenlenmesinin hedeflendiği, 2 milyon 780 bin metrekare büyüklüğünde ve yaklaşık 6 bin 500 araçlık olduğu belirtilen otopark alanının yaratacağı sert zemin alanının, tarımsal alanda yaratacağı bozulmanın yanı sıra, olumsuz mikroklimatik etki yaratacağı, günlük araç giriş çıkışının, ulaşım aksları üzerinde olumsuz etki yaratacağı…”

“Dönüşüm alanının sosyal , kültürel, ekonomik, çevresel ve işlevsel olarak çöküntüleşmiş ve köhneleşmiş bir bölge olarak tanımlanmasına yönelik nesnel ve bilimsel ayrıntılı tespitlere dayanan herhangi bir etüt çalışmasının yapılmamış olduğu ve kentsel dönüşüm kararının dayanağı olarak kabul edilebilecek “eskiyen kent kısımlarının” tespitinin ortaya konmamış olduğu görüşüne bilirkişi raporunda yer verilmiştir.”

“Uyuşmazlık konusu olayda; mevcut hayvanat bahçesinin yaklaşık 29 ha alanı kapsadığı, yenileme alanı olarak ilan edilen alanın ise yaklaşık 217 ha büyüklükte bir alanı kapsadığı, dava konusu alanın metropoliten bir açık alan ve metropol içi tarımsal alan niteliği taşıdığı, söz konusu alanın içinde, 5366 sayılı Kanun ile getirilen amaçların gerçekleştirilebileceği yapı ve yapılar grubu sadece alanın yüzde 13.3’ün oluşturan (eski) hayvanat bahçesi alanında kaldığı, bu noktada, üzerinde yenilenecek (yıkılıp yeniden yapılacak) herhangi bir yapı bulunmadığı yaklaşık 188 hektarlık çok geniş bir alanın yenileme alanın yenileme alanı olarak ilan edilmesinin, ilgili mevzuatın amacına aykırı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda bilirkişi raporu ve belgelerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda AOÇ hayvanat bahçesinin Yenileme Alanı olarak kabul edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararında kamu yararı ve hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne oy çokluğuyla karar verildi.”

Kararda 5 üyeden biri olan Mustafa Dinç, çoğunluk kararına katılmayarak karşı oy kullandı.

Ankapark tema park yürütmeyi durdurma kararı Universal Studio Sinema Sistemi Guinness Rekorlar Kitabı Doğal Yaşam Parkı Shuttle Bus Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı